Документи от България

ДОКУМЕНТИ ОТ БЪЛГАРИЯ

Какво е легализация?

Легализацията е процедура по удостоверяване автентичността на даден документ и компетентността на органа в съответната държава, издал документа. За тази цел се издава апостил или друга форма на заверка единствено и само в държавата, която издава документа. Така легализиран и заверен, документът може свободно да се използва пред съответните компетентни органи в чужбина за различни цели.

Прочети повече за апостила тук.

Какви документи се легализират?

I. ОБРАЗОВАТЕЛНИ ДОКУМЕНТИ

Това са всички дипломи и приложения към тях, академични справки, удостоверения, студентски уверения и др., издадени от учебни институции в България.

Компетентният орган в България, който удостоверява автентичността на образователните документи е НАЦИД (Информационен център за информация и документация).

II. ЮРИДИЧЕСКИ ДОКУМЕНТИ

Юридическите документи включват всички нотариално заверени пълномощни, декларации, удостоверения за актуално състояние, съдебни решения и всички други нотариално заверени документи или документи, издадени от съда.

Министерството на правосъдието е ведомството, което удостоверява действителността и правната сила на юридическите документи.

III. ОБЩИНСКИ ДОКУМЕНТИ

Едни от най-често срещаните документи за легализация са личните документи – акт за раждане, удостоверение за настоящ/постоянен адрес, удостоверение за семейно положение, акт за брак и др.

Тук Областната управа има своята дума и извършва тази процедура по удостоверяване автентичността на общинските документи.

IV. МЕДИЦИНСКИ ДОКУМЕНТИ

Медицинските документи са всички документи, издадени от здравни заведения. Това са всички епикризи, здравни сертификати, удостоверения, свързани с удостоверявани на медицинска квалификация, имунизационни паспорти и др.

Две са институциите, които издават апостил за медицинските документи – Министерството на външните работи (след заверка от Министерството на здравеопазването) и Министерството на правосъдието.