Апостил

Какво е апостил?

Апостилът означава заверка на документ в държавата, в която е издаден. Това е унифициран начин за легализация на публични актове и документи, които се представят в чужбина. В България той се въвежда на 30 април 2001г., когато тя става страна по Хагската конвенция, сключена в Хага на 5 октомври 1961г. Снабден с апостил, документът се освобождава от всякаква следваща форма на заверка и легализация както в държавата на издаване, така и в държавата – страна по конвенцията, където документът ще се представя. Неговите форма и съдържание са задължителни за всички държави – страни по Хагската конвенция.

Кликнете тук, за да видите образец на апостила!

Съгласно чл. 7 от Хагската конвенция, това са задължителните 10 точки:

  1. Име на държавата, издала документа;
  2. Име на лицето, подписало документа;
  3. Качеството, което изпълнява лицето, подписало документа; при документи без подпис – името на органа, който е поставил печат или щемпел;
  4. Място на удостоверяването с апостил;
  5. Дата на заверката;
  6. Издаващ орган;
  7. Номер на заверката;
  8. Дата на заверката;
  9. Печат/щемпел на издаващия орган;
  10. Подпис на издаващия орган.

Откъде се издава апостилът в България?

В България апостилът се издава от четири институции – Министерство на правосъдието (за съдебните документи), НАЦИД (за образователните документи), Областната управа към съответната община (за всички общински документи) и от Консулски отдел към Министерство на външните работи.

Откъде се издава апостилът в чужбина?

В различните държави той се издава от различни институции. За ваше улеснение тук предлагаме подробен списък с адресите и координатите на тези институции във всички държави, които са страни по Хагската конвенция.

Каква е функцията на апостила?

  1. Той удостоверява единствено произхода на публичния документ
  2. Не удостоверява съдържанието на публичния документ.
  3. Не удостоверява дали са изпълнени всички изисквания на местното законодателство за надлежното издаване на публичния документ.
  4. Той не е гаранция за приемане и допустимост на публичния документ.
  5. Няма срок на валидност.

Но ако не откриете своята държава, или ако имате въпроси относно издаването и снабдяването на документа с апостил, свържете се с нас!